Termin „zespół metaboliczny” odnosi się do złożonego stanu, będącego konsekwencją, między innymi, niewłaściwego stylu życia. O zespole metabolicznym możemy mówić, gdy dochodzi do zmiany trzech lub większej liczby parametrów metabolicznych. Dotyczy to następujących wartości:
Jak już wspomniano, stan ten charakteryzuje się dużą złożonością, dlatego też przyczyn jest wiele. Do najczęściej spotykanych należą:
Nasza dieta wpływa na strukturę flory jelitowej (mikrobioty), która, gdy składa się z dużej różnorodności gatunków bakterii i odpowiedniego stosunku między nimi, sprzyja prawidłowemu wykorzystaniu energii pochodzącej z pożywienia oraz integralności błony śluzowej jelita.
Nieprawidłowa dieta może zmienić strukturę mikrobioty jelitowej poprzez wzrost liczby bakterii, które sprzyjają wchłanianiu spożytych tłuszczów. Wszystko to może prowadzić do zmian parametrów metabolicznych typowych dla zespołu metabolicznego.
Kiedy nasze parametry metaboliczne przekraczają zalecane wartości, najważniejszą rzeczą, z jakiej powinniśmy zdać sobie sprawę jest to, że możemy mieć do czynienia z „postępującym” problemem. Nie oznacza to jednak, że cholesterol, trójglicerydy i glikemia muszą prezentować zmienione wartości równocześnie.
Zazwyczaj zmianie ulega jedna wartość, potem druga i kolejna. Zaczyna się od jednego zmienionego parametru i jeśli nie podejmie się interwencji w postaci zmiany stylu życia lub rozpoczęcia leczenia, może dojść do powstania zespołu metabolicznego. Tworzy się wówczas prawdziwa kaskada zdarzeń, nasilająca się wraz z upływem czasu, obejmująca cały układ metaboliczny, odpornościowy i sercowo-naczyniowy.
Dlatego tak ważne jest, aby rozpoznawać i zapobiegać tego typu ryzyku, nawet w przypadku występowania jednego lub większej liczby zmienionych parametrów.
To jest wyròb medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.