Zespół metaboliczny związany jest z nadwagą i otyłością, które charakteryzują się nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha oraz insulinoopornością. Ten ogólny stan jest czynnikiem ryzyka cukrzycy i chorób układu krążenia.
W tych warunkach wątroba otrzymuje nadmiar substancji odżywczych (wolnych kwasów tłuszczowych i glukozy), którymi nie może efektywnie zarządzać, tracąc swoją funkcję „regulatora metabolizmu”. W ten sposób powstaje błędne koło, które, jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, może negatywnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia.
W dalszym ciągu niewiele osób zdaje sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie za sobą brak leczenia zespołu metabolicznego. Z wyjątkiem osób z oczywistymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca, otyłość i nadciśnienie, rzadko zdarza się, abyśmy łączyli odrobinę „bekonu” z wysokim poziomem tłuszczów i zmienionym poziomem ciśnienia krwi; tym bardziej nie jesteśmy skłonni sądzić, że mogą one mieć tak istotne konsekwencje zdrowotne.
Nawet przy braku specyficznych objawów powinniśmy zwracać większą uwagę na poszczególne czynniki ryzyka (podwyższone wartości trójglicerydów, niski poziom cholesterolu HDL, duży obwód brzucha, zmieniony poziom glikemii oraz występowanie w rodzinie chorób takich jak cukrzyca), także w przypadkach, gdy występują pojedynczo, ponieważ mogą one predysponować do rozwoju zespołu metabolicznego. Ważne jest, aby interweniować wcześnie, jeszcze zanim dojdzie do współwystępowania kilku zmian, nawet niewielkich, a w konsekwencji do znacznego zwiększenia ryzyka wystąpienia o wiele poważniejszych powikłań. Szczególnie niepokojący wydaje się fakt, że ten rodzaj problemu jest dziś coraz bardziej powszechny wśród dzieci i młodzieży.
Zdrowa dieta w połączeniu z prawidłowym stylem życia (unikanie palenia tytoniu i spożywania alkoholu), regularna aktywność fizyczna (co najmniej 30 minut ćwiczeń aerobowych, 3-5 razy w tygodniu), kontrolowanie masy ciała, a w szczególności obwodu brzucha, stanowią podstawę profilaktyki i leczenia zmienionych parametrów metabolicznych i zespołu metabolicznego.
Co więcej, nie istnieją specjalne leki do leczenia zespołu metabolicznego, z wyjątkiem interwencji dotyczących diety i stylu życia. Lekarz zazwyczaj interweniuje poprzez zalecenie terapii farmakologicznej w celu zapewnienia indywidualnej kontroli wysokiego ciśnienia krwi, obniżenia poziomu cholesterolu i trójglicerydów lub obniżenia poziomu glikemii, w zależności od zmienionych parametrów w odniesieniu do norm.
To jest wyròb medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.